V souladu s platnou legislativou byla od 1.7.2022 zavedena fakturace ve dvousložkové ceně na základě rozhodnutí obce a to v obci Kamenice a Křížkový Újezdec.
Dvousložková cena se skládá z pohyblivé a pevné složky. V principu lze říci, že se jednosložková cena rozdělí na dvě části.
Pohyblivá složka je v podstatě stejná jako jednosložková. Za odebrané množství vody se zaplatí násobek ceny za metr krychlový. Pevná složka je platbou za připojení.
Proč se zavádí dvousložková cena vody?
Tím, že část platby nebude závislá na odebraném množství, se zvýší výběr za vodné od uživatelů s extrémně nízkým odběrem nebo bez odběru. Pokryjí se tím alespoň částečně ty náklady na výrobu a dodávku vody, které nejsou závislé na množství odebírané vody. Tyto náklady, kterým se říká fixní, činí až 80% veškerých nákladů. Jedná se o obnovu majetku, náklady na laboratorní rozbory, čištění a údržbu sítí apod.
U jednosložkové ceny se všechny náklady rozpočítávají na fakturovanou vodu a uživatel, který je závislý výhradně na dodávce vody z veřejného vodovodu, hradí tyto fixní náklady i za uživatele s nízkým odběrem. Dvousložková cena je proto spravedlivější.
Zákazník s průměrným odběrem zaplatí obdobnou částku při jednosložkové ceně jako při dvousložkové
Znamená to, že se voda zdraží? Ne, kubický metr je naopak levnější. Kdo má průměrný odběr, ten v součtu zaplatí za rok stejně. Rodiny s dětmi, dvougenerační a menší bytové domy ušetří. Více naopak zaplatí zejména ti, kteří objekt využívají jen sezónně nebo mají vlastní studnu a vodu z vodovodu používají jen na pití a vaření.
Cenu za vodu řada zákazníků vnímá jen jako platbu za odebrané zboží – naměřené množství. Přitom je to potřeba vnímat více jako službu. Aby se voda mohla upravit a pak k zákazníkovi dotéct, je na to potřeba nákladná a složitá infrastruktura. Údržbu a obnovu této infrastruktury dosud platili jen ti, kteří vodu odebírali, a doslova dotovali majitele rekreačních objektů nebo studní.